Kąty Rybackie- Mierzeja Wiślana.Roczne podsumowanie operatora przystani w Kątach Rybackich. Mierzeja Wiślana -Kąty Rybackie.

Kąty Rybackie – Mierzeja Wiślana.

..”Kończący się rok 2019 obfitował w wiele wydarzeń na przystani Spółki Pętla Żuławska w Kątach Rybackich, większość z nich poza sezonem żeglarskim, zwyczajowo krótkim na Zalewie Wiślanym. Wynikało to z nastawienia operatora przystani, Stowarzyszenia EUREKA, by przystań była szeroko wykorzystywana dla mieszkańców i turystów, także poza sezonem.

Sezon żeglarski już 1 maja zapoczątkowała impreza kulturalno-sportowa. Program otwarcia sezonu uświetniły „Regaty Oldtimerów”, w których zadebiutowała łódź klasy Pomeranka, o nazwie Kasjopea, kolejna po Merkatorze atrakcja przystani w Kątach w nadchodzącym sezonie. Po raz kolejny odbyły się regaty młodzieżowe w klasach Optymist, Laser, 420, w których uczestniczyło ok 30 osób, z UKS w Tolkmicku i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku. Puchary dla zwycięzców regat ufundowane zostały przez Międzynarodową Federację Szkół Żeglarskich ISSA, operator natomiast zadbał by wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zaprzyjaźnione lokalne organizacje LOT Sztutowo oraz Koło Gospodyń w Kątach Rybackich, przy wsparciu finansowym GSS Stegna, zapewniły gościom i uczestnikom poczęstunek oraz pamiątki.   Dochód z loteryjki organizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną, zapoczątkował fundusz na rzecz Bitwy na Zalewie Wiślanym, zasilany przez cały sezon 2019, aż do inscenizacji we wrześniu 2019. Stowarzyszenie EUREKA zorganizowało dodatkowo w punkcie informacji turystycznej otwarcie wystawy poświęconej Leonowi Kręckiemu, zasłużonemu dla polskości Wolnego Miasta Gdańska, autorstwa pani Elżbiety Grot. Na koncert z okazji otwarcia sezonu złożyły się występy dzieci z zespołu „Mała Mi” działającego przy Bibliotece w Kątach Rybackich. Dla miłośników bluuesa znad Missisipi odbył się wieczorny występ Romka Puchowskiego oraz zespołu folkowego „Czarownice i ropuchy” z udziałem Eleonory M.

W sezonie żeglarskim 2019 przeprowadzane były szkolenia żeglarskie oraz motorowodne, a także pokazowe szkolenia z pierwszej pomocy, otwarte dla zainteresowanych. Zwyczajem przystani stały się ogniska przy oprawie szantowej, do których dosiadać się mogli goście odwiedzający przystań i żeglarze.    

Zwieńczeniem sezonu wzorem roku poprzedniego była druga inscenizacja Bitwy na Zalewie Wiślanym, zorganizowana 14 września przez Stowarzyszenie EUREKA i Szkołę Żeglarską “Zielony Rzepa” przy wsparciu Gminy Sztutowo oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej w Sztutowie…”

źródło : sztutowo.pl